Gdańskie Spotkania Koneserów – X Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Fajczarzy

 Piotr Jakubowski – Prezydent Gdańskiego Klubu Fajki, zaprasza na jubileuszową, dziesiątą już edycję konferencji z okazji International Pipe Smoking Day – Międzynarodowego Dnia Fajczarzy. Konferencja odbędzie się 17 i 18 w Gdańsku, tradycyjnie w Villi Eva. Międzynarodowy Dzień Fajczarzy świętujemy 20 lutego każdego roku od lat 10, kiedy to z inicjatywy kanadyjskiego Vancouver Pipe Club  został ustanowiony International Pipe Smoking Day.

Poniżej zamieszczamy pełną treść zaproszenia, a szczegółowy program spotkania dostępny jest tutaj

Szanowni Państwo,
Drodzy Przyjaciele, Kolekcjonerzy i Pasjonaci,
Miłośnicy fajek i cygar

      W roku 2008 z inicjatywy fajczarzy z kanadyjskiego Vancouver został ustanowiony MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ FAJCZARZY, który przypada na 20 lutego. Jest to wyjątkowe święto dla środowiska fajczarskiego na całym świecie.
      Mam wielki zaszczyt i honor, w imieniu Klubu Fajki Gdańsk i Klubu Kolekcjonerów Fajek Glinianych, skierować do Państwa zaproszenie na jubileuszową już (tempus fugit) X Konferencję – Gdańskie Spotkania Koneserów – z okazji naszego święta, poświęconą kultywowaniu tradycji, historii oraz kultury, a także kolekcjonerskich pasji. Konferencja odbędzie się 17 i 18 lutego 2018 r. w Gdańsku, tradycyjnie w Villi Eva.
     Dotychczasowe spotkania dają mi prawo określić ich charakter jako towarzysko-przyjacielsko-edukacyjny, a o ich wspaniałym klimacie i atmosferze zawsze stanowią Uczestnicy. Aspekt edukacyjno-seminaryjny to zawsze cykl prezentacji, realizowanych m.in. przez znakomitych wykładowców (prof. Jerzy Samp, prof. Andrzej Januszajtis, dr Andrzej Nieuważny…), traktujących powierzone im zadania z niezwykłą starannością, powagą, ale i dowcipem oraz humorem. Taka forma wykładów sprawia, że ich uczestnicy mają okazję do jeszcze większej integracji i przyswojenia fachowej wiedzy.
     Wybitnemu znawcy kultury i obyczajowości mieszkańców Pomorza i Kaszub – Edwardowi Zimmermannowi zawdzięczamy poszerzenie zakresu postrzegania fajki w kontekście historii regionu i jego wielokulturowości. Z Gdańska pochodzą najstarsze fajki znalezione w Europie Środkowo-Wschodniej (z około 1580 r.). Wiele z dawnych fajek ceramicznych to prawdziwe małe dzieła sztuki, a formy do ich wytwarzania często wykonywali najwyższej klasy złotnicy. Do tej pory prawie cały ruch kolekcjonersko-badawczy koncentruje się w grodzie nad Motławą. Z pełnym przekonaniem można więc zgodzić się ze stwierdzeniem wybitnego badacza i kolekcjonera fajek glinianych – prof. Jerzego Sampa, że: …niezwykle rzadkie i cenne, często wręcz unikatowe znaleziska sprawiają, że Gdańsk śmiało konkurować może z najbardziej liczącymi się w Europie ośrodkami gromadzenia fajek glinianych.
     Stało się już tradycją, że po uroczystym powitaniu uczestników spotkania i rozpoczęciu zmagań turniejowych rozpoczyna się część edukacyjna. Zapoczątkuje ją w formie podsumowania dotychczasowych dziewięciu spotkań–konferencji, redaktor Kalumetu Mirek Jurgielewicz. Jakub Puziuk z Muzeum Archeologicznego w Krakowie wygłosi wykład: „Zagadnienie fajek glinianych w kontekście historyczno-archeologicznym i wystawienniczym w relacji Krakowa z Gdańskiem”. Kraków i Gdańsk w czasach nowożytnych, to dwa odmienne światy fajczarskiej Europy – w pierwszym dominowała wschodnia lulka natomiast w drugim, zachodnia fajka jednorodna. Tradycje te na przełomie stuleci się przenikały, czego dowodem są m.in. kaolinowe fajki jednorodne pochodzenia holenderskiego, odkrywane okazjonalnie w Krakowie. Relacje tych dwóch światów można obecnie kontemplować, dzięki intensywnym badaniom archeologicznym prowadzonym zarówno w Gdańsku, jak i w Krakowie, których wnioski prezentowane są również na wystawach muzealnych. Dr Tomek Chołuj z Wrocławia ponownie podejmie motyw fajki w sztuce.
     Podczas tegorocznego spotkania ciekawym poznawczo akcentem będzie wystawa fajek glinianych z kolekcji Krzysztofa Jesionowskiego. Równie interesująco zapowiada się prezentacja zrekonstruowanego cybucha barokowej fajki glinianej sprzed trzech stuleci. Jest on uznawany przez holenderskich badaczy i kolekcjonerów za najrzadszy w zbiorach i najpiękniejszy cybuch fajki glinianej z okresu nowożytnego. Gdańskiemu kolekcjonerowi Krzysztofowi Jesionowskiemu udało się z fragmentów fajek zrekonstruować sygnowaną fajkową główkę z początkiem ozdobnego cybucha z dwoma amorkami. Dzięki temu wiadomo już, kto był wytwórcą tych atrakcyjnych fajek. Prezentacja tego zabytku odbędzie się, jak to bywało wielokrotnie, w salonie Tabak na Dworcu Głównym w Gdańsku.
     Naturalnie, zgodnie z tradycją naszych spotkań, Konferencji towarzyszyć będzie turniej w wolnym paleniu fajki, a fajkę turniejową czarnodębową na tę okoliczność wykona Pracownia Fajek Mr. Bróg „pod batutą” znamienitego mistrza fajkarskiego Zbyszka Bednarczyka, od samego początku mocno zaangażowanego fajką, śpiewem, humorem i serdecznością w gdańskie Spotkania. Przewidziana jest również kolejna aukcja na rzecz hospicjum im. księdza Dutkiewicza, potwierdzenie naszej empatii.
     Część oficjalną zakończy podsumowanie, na którym wręczymy dyplomy i nagrody za udział w Konferencji.
Wieczorny bankiet m.in. poszerzy – przy udziale firm TTI oraz AKAN – naszą wiedzę na temat cygar. Umilą go także szanty w wykonaniu gdańskiego barda Andrzeja Starca. Niektóre traktują również o Gdańsku i obyczajach jego mieszkańców. Spotkamy się ponownie z Robertem Jakubcem, mistrzem trąbki i jazzu.
     Tradycyjnie drugi dzień – 18.02.2018 r. – jest spotkaniem z gdańską kulturą. Zwiedzimy Muzeum II Wojny Światowej oraz obejrzymy zrekonstruowane przez naszego kolegę Andrzeja Kriese XVII-wieczne organy w kościele pw. św. Trójcy, z prelekcją i koncertem organowym w wykonaniu prof. Andrzeja Szadejko. Obejrzymy także jeden z obrazów ołtarzowych ilustrujący relacje między katolikami, a protestantami w Gdańsku.
Jak już wcześniej wspomniałem, miejscem spotkania będzie – tradycyjnie już – Villa Eva w Gdańsku–Wrzeszczu, która niepowtarzalny klimat i cudowną atmosferę zawdzięcza swoim wspaniałym gospodarzom.

Piotr Jakubowski
Klub Fajki Gdańsk

Bookmark the permalink.