XI Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Fajczarzy

Od Piotra Jakubowskiego – Prezydenta Gdańskiego Klubu Fajki, otrzymaliśmy zaproszenie na kolejną, jedenastą już edycję Konferencji z okazji  Międzynarodowego Dnia Fajczarzy. Konferencja odbędzie się tradycyjnie w Villi Eva w Gdańsku, w sobotę 23 lutego. W pierwszej części konferencji organizatorzy zaplanowali ogólnopolski panel naukowy z udziałem archeologów, kolekcjonerów i wszystkich zainteresowanych uczestników. W części drugiej, towarzysko-edukacyjnej, planowany jest panel edukacyjny, turniej wolnego palenia fajki, aukcja charytatywna oraz na koniec wieczór integracyjny.

Cały program imprezy dostępy jest tutaj

Szczegółowy program panelu naukowego dostępny jest tutaj

Poniżej zamieszczamy pełną treść otrzymanego zaproszenia.

Szanowni Państwo,

Drodzy Przyjaciele, Kolekcjonerzy i Pasjonaci,

Znawcy i Miłośnicy fajek i cygar

oraz

  towarzyszących im kontekstów

historycznych i kulturowych

W imieniu Klubu Fajki Gdańsk i Klubu Kolekcjonerów Fajek Glinianych kieruję do Państwa, już po raz 11 zaproszenie do uczczenia w Gdańsku, w Willi Eva, 12. rocznicy ustanowienia w Vancouver, w 2008 r., dnia 20 lutego, Międzynarodowym Dniem Fajczarzy.

Gdańska tradycja obchodów tego święta ma swoich ojców, którzy wspierali mnie od samego początku w realizacji tego zamierzenia. Są to m.in. prezes Firmy TTI – Mariusz Stanek, Edward Zimmermann –

wybitny znawca fajek glinianych, kultury i obyczajów mieszkańców Pomorza i Kaszub, któremu zawdzięczamy poszerzenie zakresu postrzegania fajki w kontekście historii regionu i jego wielokulturowości.

Do tej grupy dołączyli kolejni,  którzy swą inicjatywą i wiedzą wpisywali się w rolę mecenasa, stając się także współorganizatorami spotkań w Villi Ewa. Wśród nich znaczącą postacią jest mistrz Zbyszek Bednarczyk, wykonawca – jako donator – fajek turniejowych naszych spotkań.

Dotychczasowe konferencje dają mi prawo określić ich charakter jako towarzysko-przyjacielsko-edukacyjny, a o ich wspaniałym klimacie i atmosferze zawsze stanowią uczestnicy. Aspekt edukacyjno-seminaryjny to zawsze cykl prezentacji, realizowanych przez znakomitych wykładowców, traktujących powierzone im zadania z niezwykłą starannością, powagą, ale i dowcipem oraz humorem. Taka forma wykładów sprawia, że  ich uczestnicy  mają okazję do jeszcze większej integracji oraz przyswojenia fachowej wiedzy.

W okresie tych 11 lat formuła spotkań ewoluowała, przybierając formę konferencji towarzyszącej spotkaniu wszystkich fascynatów tytoniu, fajki i cygar w ujęciu kulturowym. Od wpisania tego zagadnienia w kontekst sztuki, filmu, historii, obyczajowości przeszliśmy do archeologii, poznając najstarsze dowody kultury materialnej, odnalezione w naszym regionie, stanowiące pretekst do uznania Gdańska Polską Stolicą Fajki Dawnej

Idea pogłębienia tematu i poszerzenia wiedzy sprawiły, że chętnie słuchamy archeologów z innych regionów Polski, którzy mają równie duże doświadczenie i wiedzę w zakresie interesujących nas kwestii. Ostatnia edycja – z udziałem kilku specjalistów tej dziedziny, m.in. Jakuba Puziuka oraz  Konferencja  AIP (Académie Internationale de la Pipe), która odbyła się w Villi Eva w 2012 r., spowodowały dążenie do poszerzenia tematyki o zagadnienia archeologiczne. Dlatego po konsultacjach z wieloma specjalistami postanowiliśmy nadać szczególny charakter tegorocznemu spotkaniu w Gdańsku.

23 lutego (sobota) konferencja będzie przebiegała dwuetapowo. Pierwsza część spotkania godz. 10.00-13.00) odbędzie się z udziałem archeologów i kolekcjonerów z Krakowa, Torunia, Poznania i Gdańska, którzy przedstawią wyniki swych badań i poszukiwań, w kontekście kultury i obyczajowości naszych przodków, a także ewolucji artystycznej dotyczącej materiałów, kształtów i zdobienia przedmiotów, w których zażywano tytoń.   Do udziału w tej części konferencji zapraszamy wszystkich zainteresowanych przedstawionymi zagadnieniami, jak też tematyką kolekcjonerską, sukcesami i trudnościami tej branży.

Druga część konferencji, po przerwie obiadowej, jak zwykle będzie miała charakter nieco lżejszy niż naukowa i towarzyszyć będzie turniejowi w wolnym paleniu fajki.

Podczas tegorocznego spotkania ciekawym poznawczo akcentem będzie wystawa fajek glinianych z kolekcji Krzysztofa Jesionowskiego.

Wykonawcą fajek turniejowych jest mistrz Zbyszek Bednarczyk. Jak co roku przewidziana jest również kolejna aukcja na rzecz hospicjum im. ks. Dutkiewicza, potwierdzenie naszej empatii.

            Część oficjalną zakończy podsumowanie, na którym wręczymy dyplomy i nagrody za udział w konferencji.

Wieczorny bankiet umili muzyka Roberta Jakubca i jego przyjaciół.

W niedzielę (24 lutego), w godz. od 10.00 do 15.,00, „Historii Gdańska ciąg dalszy. Fortyfikacje miasta: Twierdza Wisłoujście (na liście UNESCO – jedyny w Europie Fort Care z Francuzami w tle), Brama Nizinna i Mała Zbrojownia, fortyfikacje wodne.

 

Zapraszam serdecznie

Piotr Jakubowski

Bookmark the permalink.