Zbyszek Bednaczczyk relacjonuje Świeto Fajki w Przemyślu

Zbigniew Bednarczyk Przemyski Klub Fajki powstał w roku 1993 z potrzeby środowiska fajczarskiego a życie pokazało, że stał się również ogniwem jednoczącym konkurujące wtedy ze sobą wytwórnie fajek. Bieżący rok jest rokiem jubileuszu 20-lecia działalności klubu. Zbigniew Bednarczyk, Prezydent Przemyskiego Klubu Fajki nadesłał relację z obchodów Święta Fajki 2013 w Przemyślu. Poniżej tekstu Zbyszka Bednarczyka zamieszczam łącza do wpisów na stronie Śląskiego klubu Fajki. Zapraszam również do reportaży fototograficznych autorstwa Andrzeja Norasa.
Podczas 13-tego Fajowego Święta Bróg, bawimy się wspaniale! Tym razem nawet wspanialej!!! Wśród VIP-ów ( a wszyscy byli tam Vip-ami, widziałem i moją teściową i generała SG (chyba oddzielnie?), Jasię, żonę Kazia Roga, Zenka Palczewskiego ze Lwowa, i wielu innych. W Charytatywnym Turnieju Palenia fajki Bróg (czyli zabrał Puchar!) zwyciężył Tomek Chołuj z PC Wrocław. Było fajnie i słonecznie, smakowicie i obficie, przyjacielsko i charytatywnie.

OREW – Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Przemyślu, po “Fajowej Altanie “ która wykonaliśmy dla nich 2012 roku, tego roku otrzymuje kwotę 9 420,- zł na remont domu dla dwójki wychowanków tejże placówki mieszkających w Bachurcu gm. Dubiecko. Wójt tejże gminy, Zbigniew Blacharczyk zobowiązał się pomóc i udostępnić kilku wykwalifikowanych pracowników w ramach prac interwencyjnych, do tego kolejnego fajowego dzieła Bróg. Święto Fajki 2013 pt. huculska lulko! rozpoczęło się przed 16.00 choć już od 13.00 mistrzowie fajkarstwa, wystawiali swoje dzieła na straganach w Rynku Starego Miasta. I wystartowaliśmy korowodem barwnym i głośnym z naszymi “grającymi szkotami” i “Szwejkiem” na przedzie. Potem kapela huculska z Kołomyi a za nimi grupa Radnych Miasta Przemyśla na czele z Panem Prezydentem Robertem Chomą i jego zastępcami. Szli, poseł Piotr Tomański, Mariusz Olbromski orazKonsul RP we Lwowie Jarosław Drozd i Starosta Przemyski. Następnie prezydenci Klubów fajki i członkowie Klubów Fajki. Pięknie prezentowali się Kaszubski Klub Kolekcjonerów Fajek z prezydentem Marianem Kowalewskim na czele oraz Szwejki z Twierdzy Przemyśl, goście i turyści. Wielką, myślę że największą w Polsce, fajkę na kółkach toczyli w korowodzie fajkarze z bez wątpienia największej w Polsce firmy Mr.Bróg. Podczas rozpalania “fajki-ławeczki”, zaczął kropić deszcz, i tak już z tym deszczem ale wciąż dziarsko i skocznie wróciliśmy na przemyski Rynek. Przemoknięci przeszliśmy do klubu Niedźwiadek aby iść w “bój tabaczny”. W Turnieju w Wolnym Paleniu Fajki zwanym “Kolebką” wystartowało 44 zawodników. Tutaj zwyciężył Bogdan Adamowicz prezydent Klubu wrocławskiego, który zgasił fajkę po ponad godzinnym paleniu. W kategorii VIP startowali Prezydent Robert Choma, ,Konsul Jarosław Drozd, Poseł Piotr Tomański, Starosta Marek Kudła, radni Leszek Pusiarski i Robert Bal oraz moja skromna osoba. Wśród VIPów zwyciężył v-ce prezydent Wojciech Błachowicz z czasem “lekcyjnym”. Nadmieniam, że paliliśmy 2 gr tytoniu, by szybciej skończyć i móc korzystać z pozostałych atrakcji Święta Fajki w Przemyślu.
W poniedziałek rano pełny “fajowy autobus”, wiózł nas w Bieszczady. Naszym świeżo upieczonym przewodnikiem był Mariusz Bednarz, członek naszego Przemyskiego Klubu Fajki. Zaczęliśmy “krótką “wizytą u rzeźbiarza z Tyrawy –Bogusia Iwanowskiego, potem “perła” rzeźbiarstwa szczególnie sakralnego Jan Mogilany i synowie z Zagórza. W Zagórzu nad Osławą zwiedziliśmy Drogę Krzyżową bieszczadzkich twórców, położoną obok przepięknych ruin klasztoru Karmelitów Bosych, o ile ruiny mogą być piękne. Zagórz słynie także z cudownego Obrazu Matki Bożej Zagórskiej – Matki Nowego Życia, ufundowanego przez króla Kazimierza Wielkiego, który zobaczyliśmy w tamtejszym kościele. Uduchowieni pojechaliśmy dalej do Stuposian, zobaczyć hodowlę żubrów. Niestety żubry niezbyt chętnie wystawiały się na strzały migawek naszych aparatów fotograficznych. Prosiliśmy, zróbże dobrą minę żubrze, ale one raczej unikały fajczarzy. Na koniec zrobiliśmy sobie biesiadę przy leśniczówce w Mucznem. Tu duże dzięki Zbyszkowi Filipkowi. Do smażonej kiełbasy przygrywał na gitarze najbardziej umuzykalniony członek naszego klubu maestro Enrico Worobiec. Pełni wrażeń wróciliśmy do Przemyśla bardzo późnym wieczorem. Fajczarskie TRIduum za nami.
Zbyszek Bednarczyk
prezydent Przemyskiego Klubu Fajki

Relacja ze Święta Fajki 2013 w Przemyślu na stronach Śląskiego Klubu Fajki


Przemyśl, Ostrów, sobota 30 czerwca 2013 foto Andrzej Noras

Przemyśl, niedziela 31 czerwca 2013 foto Andrzej Noras
Przemyśl, Bieszczady, poniedziałek 1 lipca 2013 foto Andrzej Noras

Bookmark the permalink.