XIII Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Fajczarzy

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Klub Fajki Gdańsk, Klub Kolekcjonerów Fajek Glinianych oraz Tabak Gdański zapraszają na kolejną, XIII już Konferencję z okazji Międzynarodowego Dnia Fajczarzy „SPOTKANIE KONESERÓW”. Spotkanie odbędzie się 25 lutego, tradycyjnie już w Villi Eva. Wiodącym tematem tegorocznej konferencji będzie motyw Hobbitów i gdański rodowód rodziny autora powieści o tych postaciach, wymyślonych przez fajczarza i znakomitego pisarza oraz filologa – Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Szczegółowy program imprezy udostępniamy tutaj. Poniżej zamieszczamy zaproszenie nadesłane przez Piotra Jakubowskiego – Prezydenta Klubu Fajki Gdańsk.

Szanowni Państwo,
Drodzy Przyjaciele, Kolekcjonerzy i Pasjonaci,
Znawcy i Miłośnicy
fajek i cygar
oraz
wszyscy, dzięki którym możemy wspólnie świętować
ważne dla ruchu fajczarskiego wydarzenie

TRADYCJA to element tworzący poczucie wspólnoty, przynależności, powód do dumy. A zatem najwyższa pora by po różnych, niezależnych od nas przypadkach losowych, ponownie zacząć ją kultywować i kontynuować nasze fajczarskie świętowanie z okazji Międzynarodowego Dnia Palenia Fajki.
W imieniu Klubu Fajki Gdańsk oraz Klubu Kolekcjonerów Fajek Glinianych i Salonu Tabak Gdański, mam zaszczyt zaprosić Państwa do Gdańska na 13. Już spotkanie pasjonatów i znawców tytoniu w różnych jego postaciach: fajkowych, cygarowych, tabace.
Jak dotychczas – zgodnie z tradycją gdańskich spotkań, pragnę nasze towarzyskie zebranie poszerzyć o aspekty związane z kulturą, tradycją i historią grodu nad Motławą, a także o wybrane zagadnienia dotyczące naszych pasji.
Wiodącym tematem tegorocznego ogólnopolskiego zlotu fajczarzy pragnę uczynić, dzięki inspiracji Zbyszka Łaska, motyw Hobbitów i gdański rodowód rodziny autora powieści o tych postaciach, wymyślonych przez fajczarza i znakomitego pisarza oraz filologa – Johna Ronalda Reuela Tolkiena.
Najważniejszym akcentem turnieju wolnego palenia fajki będzie fajka wzorowana na fajce Gandalfa – inspirowana powieścią Tolkiena i filmem, a wykonana przez niezrównanego w sztuce wytwórcę fajek z Przemyśla – Zbyszka Bednarczyka.
Kontekst kulturowo-historyczny i koneserski zostanie przedstawiony dzięki prezentacji artefaktów kolekcjonerskich odnoszących się do epoki Napoleońskiej w Gdańsku – unikalnej fajki z tego okresu i porcelanowego talerzyka z przedstawieniem księcia Gdańska marszałka Lefebvre”a, z kolekcji Krzysztofa Jesionowskiego oraz srebrnego wisiorka z podobizną Napoleona i orła Księstwa Warszawskiego ze zbiorów Barbary Dutkiewicz.
Wyprawa na forty Napoleońskie dopełni wątek napoleoński wpisany w historię naszego miasta, a także uzupełni opowieść o Tolkienie.
Tematyka fajkowa to również prezentacja i opowieść o egzotycznych fajkach wodnych, których dokona Jerzy Czernek z dobrze znanej nam i jak zawsze niezwykle przychylnej naszym poczynaniom firmy „Orion”.

Zapraszam serdecznie
Piotr Jakubowski

Szczegółowy program konferencji dostępny jest tutaj.

Tak było w Gdańsku w 2012 roku…

 

 

Bookmark the permalink.