VII Mistrzostwa Kaszub Ostrzyce 2013

Marian Kowalewski
VII Mistrzostwa Kaszub w paleniu fajki, które odbyły się 18 maja w Ostrzycach w gminie Somonino, zgromadziły jak zawsze licznych uczestników. Wielka gościnność gospodarzy i wspaniała atmosfera turnieju sprawia, że do Ostrzyc co roku przyjeżdża coraz więcej osób. Po raz kolejny spotkanie fajczarzy odbywało się w gościnnym miejscu, jakim jest gospodarstwo agroturystyczne „Wodny Świat”. Gospodarze spotkania – Kaszubski Klub Kolekcjonerów Fajki – na czele ze swoim Prezydentem Marianem Kowalewskim, ponownie stworzyli bardzo miłą atmosferę. Przez długie chwile towarzyszył zawodnikom kaszubski zespół regionalny, w większości składający się z członków KKKF. Prezentowano także produkcję tabaki. Spotkaniu towarzyszyła wystawa fajek i akcesoriów fajczarskich, jak zawsze niezawodnego, Piotra Jakubowskiego. Przeprowadzono dwa konkursy fajczarskie, jeden w fajce z wiśni, a drugi w fajce z jabłoni wykonanych przez Pracownię Bróg, której właściciel Zbyszek Bednarczyk wraz z małżonką Renatą także byli uczestnikami spotkania.Sędzia główny zawodów Jerzy Wilczkowiak wystąpił w regionalnym stroju kaszubskim.

Dla porządku podaję nazwiska zdobywców trzech pierwszych miejsc:
Fajka z wiśni:
1. Jakub Wiejacki z Łódzkiego Klubu Smakoszy Fajki
2. Jan Goś z Bydgoskiego Klubu Kolekcjonerów Fajek
3. Julian Drabent z Konińskiego Klubu Fajki
Fajka z jabłoni:
1. Krzysztof Kozłowski z Konińskiego Klubu Fajki
2. Julian Drabent z Konińskiego Klubu Fajki
3. Tomasz Lewandowski z Klubu Miłośników Fajki z Szamotuł
Organizatorzy przyznali ponadto tytuł Mistrza Turnieju za łączny najdłuższy czas palenia w obu konkursach. Zwycięzcą został Julian Drabent, przed Tomaszem Lewandowskim i Janem Gosiem
Dodatkową atrakcją pobytu w Ostrzycach była wizyta u Pana Czesława Bieleckiego, członka KKKF, którego zbiory dokumentujące starą kulturę Kaszub budzą prawdziwy zachwyt, a rozmach, z jakim zamierza rozbudować to miejsce wzbudza głęboki podziw.
Tekst: Iwona Drabent
Foto: Julian Drabent
Lista wyników: Jerzy Wilczkowiak i Marian Kowalewski

Komunikat Kaszebsko Pipa 2013

Bookmark the permalink.