VII Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Fajczarzy

 Od 2008 roku data 20 lutego nieodłącznie kojarzy się nam z naszym świętem – w tym właśnie dniu, z inicjatywy Pipe Club Vancouver, obchodzony jest International Pipe Smoking Day, w wolnym tłumaczeniu Międzynarodowy Dzień Fajczarzy lub bardziej dokładnie Międzynarodowy Dzień Palenia Fajki. Tradycją stało się już, że główne obchody IPSD w naszym kraju mają miejsce w Gdańsku, gdzie z inicjatywy Piotra Jakubowskiego, prezydenta Klubu Fajki Gdańsk, z okazji fajczarskiego święta organizowane są specjalne i uroczyste konferencje.


Nie inaczej będzie też w tym roku – zgodnie z informacją przekazaną przez Piotra Jakubowskiego tegoroczna, siódma już konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Fajczarzy odbędzie się w dniu 21 lutego, tradycyjnie w niezwykle gościnnym fajczarzom i uroczym miejscu – Villi Eva. Ale oddajmy już głos prezydentowi Klubu Fajki Gdańsk, który tymi słowami zaprasza nas do udziału w tej niezwykłej imprezie:

 

Koleżanki i Koledzy Fajczarze, Kolekcjonerzy Fajek, Szanowni Państwo

              20 lutego br. przypada Międzynarodowy Dzień Fajczarzy (MDF) ustanowiony w roku 2008 przez członków klubu PC Vancouver, a którego idea zrodziła się w środowisku fajczarzy niemieckich.

            Od lutego 2009 roku dzień ten obchodzony jest w Gdańsku bardzo uroczyście, a uczestniczą w nim fajczarze, fajkarze, miłośnicy cygar oraz historii i tradycji związanych z naszym hobby.

            Tamto pierwsze spotkanie, za sprawą dwóch firm, które odpowiedziały pozytywnie na moje zaproszenie, zaważyło na kierunku i charakterze kolejnych uroczystości. Zupełnie przypadkowo, podczas prezentacji tytoniów i cygar, wywiązała się dyskusja, która przerodziła się w formę instruktażowo-szkoleniową. Dało to początek następnym spotkaniom w formie konferencji, z których każda kolejna stanowiła cykl 3-4 wykładów.  Ich  autorami byli wybitni wykładowcy, tacy jak  prof. Samp i dr Andrzej Nieuważny. Za sprawą dr. Nieuważnego, znakomitego  napoleonisty, przenosiliśmy się do minionych epok, poznając różne konteksty dotyczące obyczajów związanych z fajką i tytoniem. Wydanie książki pt. „Fajki Gliniane” autorstwa Edwarda Zimmermanna i Jerzego Zająca  oraz powstanie projektu Gdańsk Stolica Fajki Dawnej poszerzyło ujęcie  zagadnienia  o historię oraz ustalenia z zakresu kultury materialnej Gdańska. Aby podkreślić wagę tych dokonań, na kolejnych spotkaniach prezentowane były oryginały i repliki najstarszych fajek znalezionych na terenie Gdańska:

  • MDF 2012 – najstarszej jednorodnej fajki glinianej z ok. 1580 roku
  • MDF 2013 – repliki najstarszej lulki gdańskiej z końca XVII wieku

            Natomiast na MDF 2014 przygotowano kopie niezwykle rzadko spotykanej główki holenderskiej fajki glinianej z ok. 1750 r., a znalezionej w Gdańsku. Zdobi ją m.in. herb Polski i jest to najlepiej zachowany egzemplarz spośród czterech znanych na świecie takich fajkowych główek.

            Na kolejne zbliżające się spotkanie chcę zaproponować replikę najstarszej fajki drewnianej, znalezionej na terenie Gdańska, datowanej na ok. 1750 r. Jej odkrycie zostało udokumentowane 20 lat temu przez Edwarda Zimmermanna w artykule pt. „O najstarszej fajce drewnianej znalezionej w Polsce i o fałszywej relikwii”, KALUMET, maj/czerwiec 1994.

            Jeden z wykładów prezentować będzie proces produkcji fajek i zostanie przedstawiony przez Zbyszka Bednarczyka, na przykładzie  powstawania repliki najstarszej fajki drewnianej znalezionej w Gdańsku.

            Jak co roku wystąpi z prelekcją charyzmatyczny dr Nieuważny, prezentując kolejny raz niebanalne ujęcie tematu dotyczącego fajki i obyczajów z nią związanych.

            Z czasem doszedłem do wniosku, że środowisko nasze składa się z osób posiadających wiedzę i umiejętności, którymi mogłyby się podzielić z gremium koneserów. I tak nastąpiło odkrycie m.in. Jacka Schmidta, E Zimmermanna, Zbyszka Filipka, Mariusza Stanka, Piotra Kwiatkowskiego – jako wykładowców. Każda z tych  prezentacji była z wielką pieczołowitością przygotowywana przez prelegentów i poszerzała naszą wiedzę w interesującym nas aspekcie.

            Gdańskie spotkania, poza ideą uświetnienia Międzynarodowego Dnia Fajczarzy, koneserów i miłośników tego dawnego obyczaju, mają charakter konferencji, która ma wykazać szczególną rolę Gdańska w dokumentowaniu tego rysu obyczajowości międzynarodowej społeczności  grodu nad Motławą na przestrzeni wieków.

            Podobnie jak w ubiegłych latach pragnę Państwu uatrakcyjnić pobyt  w Gdańsku i zaproponować poznanie kolejnych godnych uwagi obiektów w naszym mieście. W drugi dzień spotkania, tzn. 22.02.2012 r.,  proponuję zwiedzenie:

  • Europejskiego Centrum Solidarności – nowoczesnej budowli o bardzo ciekawej, multimedialnej aranżacji wystaw, ukazujących historię Solidarności i europejskie echa legendarnego zwycięstwa (filmy, tablety, wyposażenie autentyczne, np. pokój Jacka Kuronia)
  • najnowocześniejszego w Europie budynku teatralnego z rozsuwanym dachem – gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, projektu włoskiego architekta. Wnętrze teatru nawiązuje w formie architektonicznej do nowej Szkoły Fechtunku z połowy XVII wieku, w której trupy teatralne (z Anglii) grały sztuki Szekspira.

            Kolejny więc raz mam wielki zaszczyt i honor, w imieniu  Klubu Fajki Gdańsk i Klubu Kolekcjonerów Fajek Glinianych, skierować do Państwa zaproszenie na siódmą już konferencję poświęconą kultywowaniu tradycji, historii oraz kultury, a także propagowaniu kolekcjonerskich pasji.

            Konferencja odbędzie się 21 lutego 2015 r. w Gdańsku, tradycyjnie w  przyjaznym dla nas miejscu – w Villi Eva, które niepowtarzalny klimat i wspaniałą atmosferę zawdzięcza swoim gospodarzom.

            Serdecznie zapraszam na kolejne obchody Międzynarodowego Dnia Fajczarzy. Wszystkim życzę wielu niezapomnianych wrażeń

 

Piotr Jakubowski

Klub Fajki Gdańsk, Gdański Salon Fajki

 

Program konferencji:

VII KONFERENCJA

z okazji

Międzynarodowego Dnia Fajczarzy

Gdańsk  21-22.02.2015 r.

PROGRAM

 

21.02.2015 r. (sobota)

 

11.00 – rejestracja, otwarcie ekspozycji stoisk tematycznych

13.00 – obiad

14.00 – powitanie uczestników konferencji i zaproszonych gości oraz prezentacja repliki najstarszej fajki drewnianej znalezionej na terenie Gdańska w wykonaniu jej twórcy  Zbigniewa Bednarczyka

14.15 – rozpoczęcie turnieju w wolnym paleniu fajki

14.30 – rozpoczęcie części edukacyjnej:

  • „Emancypacja niejedno ma imię. Kobiety i tytoń w historii” – pełna humoru i ogromnej wiedzy prelekcja o historii i fajce dr Andrzeja Nieuważnego (UMK Toruń)
  • Proces produkcji fajek na przykładzie  powstawania repliki najstarszej fajki drewnianej znalezionej w Gdańsku – Zbyszek Bednarczyk;
  • Trzeci wykład w trakcie uzgadniania

17.30 – podsumowanie prezentacji i części seminaryjnej – wręczenie okolicznościowych dyplomów

18.30-24.00 – wieczór integracyjny z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Robert Jakubiec Band oraz degustacja cygar ze stosowną oprawą

 

23.02.2015 r. (niedziela) 

Współczesna architektura Gdańska jako znaki jego historii

9.30 – zbiórka przy Villi Eva, początek wycieczki

10.00 – zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności i multimedialnych ekspozycji

11.45 – zwiedzanie Teatru Szekspirowskiego z krótką prelekcją nt. teatru elżbietańskiego i architektury obiektu

13.00 – możliwość wspólnego zjedzenia obiadu w Restauracji Rosyjskiej na Długim Targu

 

Miejsce obchodów Międzynarodowego Dnia Fajczarzy:

VILLA EVA, Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Batorego 28.

Tel: 58 341 67 85 Fax: 58 341 49 49 e-mail: info@villaeva.pl

rezerwacji miejsc noclegowych w hotelu jw.  hasłoFAJKA

 

Udział w Konferencji: uczestnik – 120 zł, osoba towarzysząca – 60 zł

Bankiet – 80 zł.

Koszt wycieczki 20zł + obiad 35 zł (niedziela)

Liczba uczestników ograniczona

Zgłoszenia  do 10.02.2014 r.: Piotr Jakubowski  501 055788 salon@tabak.gdansk.pl,

konto: 77 1140 2017 0000 4102 1028 5387,

 

Organizatorzy:

Klub Fajki Gdańsk

Gdański Salon Fajki

Klub Kolekcjonerów Fajek Glinianych

Impreza zamknięta z zachowaniem wymogów ustawy antytytoniowej

Bookmark the permalink.