XIII Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Fajczarza – Gdańsk

Zwyciezcy turnieju w Gdańsku

25.02.2024 Gdańsk. Międzynarodowy Dzień Palenia Fajki / fot. Paweł Wyszomirski

W ostatni weekend lutego miała swoje miejsce XIII Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Fajczarza (IPSD) „Spotkanie Koneserów”, której tematyką, z inspiracji członka Klubu Fajki Tabak Gdańsk, Zbyszka Łaska, była twórczość Johna Ronalda Reuela Tolkiena, a zwłaszcza ta część związana z Hobbitami oraz gdańskie korzenie rodziny Tolkienów. Gościnne progi, jak zwykle, otworzyła przed nami Villa Ewa a organizator Piotr Jakubowski, podobnież jak w latach poprzednich, stanął na wysokości zadania aby zapełnić nam ten czas wiedzą i najprzeróżniejszymi przyjemnościami. Przed południem mogliśmy posłuchać wykładu o gdańskim rodowodzie rodziny Tolkienów przedstawionym przez Basię Dutkiewicz. O inspiracji mitologią w twórczości Tolkiena opowiedział nam Wojciech Brejnak. Parę słów o epoce napoleońskiej w Gdańsku i wystawie artefaktów z nią związanej przedstawił Krzysztof Jesionowski a fajkę wodną, etymologię nazewnictwa z nią związaną i budową w różnych rejonach świata przedstawił Jerzy Czernek z firmy Orion.

W sobotę odbył się również turniej fajkowy w fajce inspirowanej filmową epopeją Tolkiena. Fajkę o nazwie Gandalf wykonał dla uczestników mistrz fajkarski Zbyszek Bednarczyk (Mr Bróg). W trakcie turnieju oprawę słowno-muzyczną zapewniła dwójka Kaszubów: trzykrotny mistrz Polski w zażywaniu Tabaki Tadeusz „Pleskot” Makowski oraz Andrzej Lelek. Tytoń turniejowy (Capstan Blue) w postaci „flake” trudno się rozkrusza przy pomocy rąk. Tym razem każdy z uczestników otrzymał specjalny młynek do tytoniu, który „zrobił robotę”. Wystartowało finalnie 59 uczestników. Zwyciężył Jan Serafin ze Słupska uzyskując 2 godziny i 54 sekundy. Drugi był Daniel Sadowski (AFA) z Pruszcza Gdańskiego paląc 1 godzinę 56 minut u 44 sekundy a na trzecim miejscu znalazł się Julian Drabent (KKF Konin) z czasem 1 godzina 50 minut i 49 sekund. Rozdanie nagród (bogaty szwedzki stół z nagrodami) i dyplomów sprawnie przeprowadzili: Piotr Jakubowski, piszący te słowa oraz Małgorzata Pleskot. Kolację zaś umilił nam piosenką bard gdański Andrzej Starzec z Klubu Piosenki „Stajnia”.

Niedziela stała pod znakiem odkrywania śladów rodziny Tolkienów oraz astronoma Jana Heweliusza. Basia Dutkiewicz przez cztery godziny, nie zważając na ziąb, oprowadzała nas po umocnieniach Góry Gradowej i po starówce Gdańskiej, kończąc nasz spacer w restauracji Ołowianka na pożegnalnym obiedzie.

Gorące podziękowania za ten, wspaniały, wspólnie spędzony czas w Twoje ręce Piotrze: dla Ciebie, członków Klubu Fajki Tabak Gdańsk, Basi Dutkiewicz i pozostałych prelegentów oraz właścicieli i załogi Villi Ewa. Do zobaczenia za rok!

PS. Więcej zdjęć autorstwa Pawła Wyszomirskiego znajdziecie w Kalumecie pod tym linkiem: https://kalumet.pl/gdanskie-spotkanie-w-obiektywie-pawla-wyszomirskiego/

Bookmark the permalink.