Gdańskie obchody Światowego Dnia Fajczarzy 2013 – po raz szósty.

IPSD.pngCoroczne świętowanie Międzynarodowego Dnia Fajczarzy zbliża się wielkimi krokami – pozostały niespełna 3 tygodnie. Cyklicznie już wspaniałe spotkanie organizowane jest w Gdańsku przez niezrównanego propagatora tej idei, Piotra Jakubowskiego przy współudziale Klubu Fajki Gdańsk i Klubu Kolekcjonerów Fajki Glinianej:

Koleżanki i Koledzy Fajczarze, Kolekcjonerzy Fajek, Szanowni Państwo

W środowisku fajczarskim od 2008 roku dzień 20 lutego kojarzony jest z Międzynarodowym Dniem Fajczarzy. Zbliżają się zatem kolejne, szóste już, obchody tego bardzo bliskiego nam wszystkim święta.

Z tej okazji mam wielki zaszczyt i honor, w imieniu Klubu Fajki Gdańsk i Klubu Kolekcjonerów Fajek Glinianych skierować do Państwa zaproszenie na jubileuszową, 5. już konferencję poświeconą kultywowaniu tradycji, historii oraz kultury, a także propagowaniu kolekcjonerskich pasji. Konferencja odbędzie się 23 i 24 lutego 2013 r. w Gdańsku, tradycyjnie w Villi Eva.

Dotychczasowe spotkania dają mi prawo określić ich charakter jako towarzysko- przyjacielsko-edukacyjne, a o ich wspaniałym klimacie i atmosferze zawsze stanowią uczestnicy. Aspekt edukacyjno-seminaryjny to zawsze cykl prezentacji, realizowanych przez znakomitych wykładowców, traktujących powierzone im zadania z niezwykłą starannością, powagą, ale i dowcipem oraz humorem. Taka forma wykładów sprawia, że ich uczestnicy mają okazję do jeszcze większej integracji i przyswojenia fachowej wiedzy.
Poprzednia konferencja zapoczątkowała projekt pod hasłem: „Gdańsk polską stolicą fajki dawnej”. Główną bohaterką była replika XVI-wiecznej fajki znalezionej w Gdańsku. Na spotkaniu roku 2013 chcę zaprezentować replikę najstarszej lulki gdańskiej z końca XVII wieku. Została ona wykonana na podstawie zabytkowych lulek znalezionych przy dawnej garncarni na placu Heveliusza w Gdańsku.
Replikę tej fajki, jak i poprzednią, wykona znakomity fajkarz – Marek Parol, specjalizujący się w tworzeniu fajek glinianych według starych technologii.

Z Gdańska pochodzą najstarsze fajki znalezione w Europie Środkowo-Wschodniej (z około 1580 r.). Wiele z dawnych fajek ceramicznych to prawdziwe małe dzieła sztuki, a formy do ich wytwarzania często wykonywali najwyższej klasy złotnicy. Do tej pory prawie cały ruch kolekcjonersko-badawczy koncentruje się w grodzie nad Motławą. Z pełnym przekonaniem można więc zgodzić się ze stwierdzeniem wybitnego badacza i kolekcjonera fajek glinianych – prof. Jerzego Sampa, że: „…niezwykle rzadkie i cenne, często wręcz unikatowe znaleziska sprawiają, że Gdańsk śmiało konkurować może z najbardziej liczącymi się w Europie ośrodkami gromadzenia fajek glinianych.”.
W dużej mierze jest to zasługa prof. Krzysztofa Macieja Kowalskiego z Uniwersytetu Gdańskiego, pod którego naukowym patronatem, od przeszło ćwierć wieku, działa w stolicy Pomorza Klub Kolekcjonerów Fajek Glinianych.
Zaproszenie na lutowe spotkanie 2013 r., kieruję również do członków Académie Internationale de la Pipe, których w ubiegłym roku mieliśmy zaszczyt gościć w Gdańsku (na 28. Konferencji AdP) w ramach ich corocznych peregrynacji po świecie. Można doszukać się analogii, czy też traktować nasze spotkania jako namiastkę konferencji Akademii. W razie potrzeby bierzemy pod uwagę możliwość tłumaczenia symultanicznego na język angielski.
Jak już wcześniej wspomniałem, miejscem spotkania będzie – tradycyjnie już – Villa Eva w Gdańsku-Wrzeszczu, która niepowtarzalny klimat i cudowną atmosferę zawdzięcza swoim wspaniałym gospodarzom.
Serdecznie zapraszam do Gdańska na kolejne obchody Międzynarodowego Dnia Fajczarzy, w Villa Eva w Gdańsku.
Wszystkim życzę wielu niezapomnianych wrażeń.

Piotr Jakubowski
Prezydent
Klubu Fajki Gdańsk

Szczegółowy program: MDF 13 Program

Bookmark the permalink.