Fajki azjatyckie kustosza Andrzeja w zbiorach Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

Wystawa Fajek w Muzeum Azji i Pacyfiku26 lutego w Galerii Azjatyckie Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy fajek pochodzących w większości ze zbiorów wieloletniego dyrektora Muzeum pana Andrzeja Wawrzyniaka. Na wystawie zaprezentowano ponad 180 eksponatów pochodzących niemal z całej Azji. Podziwiając je można było przekonać się o zróżnicowanych sposobach palenia oraz rozmaitości form fajek, bogactwie ich dekoracji i użytych materiałów. Na wystawie znajdziemy fajki z ceramiki, drewna, nefrytu, sepiolitu, metalu, kości zwierzęcej, rogu czy orzecha kokosowego. Niektóre zdobione srebrem, turkusami, inne natomiast koralami, karneolami, macicą perłową, czy szylkretem. Ważną część zbioru stanowią fajki i akcesoria opiumowe – one również są one charakterystycznym elementem obyczajowości, a wystawa prezentuje ich przegląd od Bliskiego po Daleki Wschód. Inna ważna grupa właściwa dla Azji to fajki wodne, które wszędzie wykorzystują mechanizm filtrowania dymu przez wodę, ale kształt dostosowały do lokalnych przyzwyczajeń i potrzeb w Nepalu, Indiach, Afganistanie, Chinach czy Wietnamie.

W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli przedstawiciele środowiska miłośników fajki z Klubu Fajki Gdańsk, Bydgoskiego Klubu Kolekcjonerów Fajki oraz Pipe Club Warszawa. Podczas ceremonii otwarcia w imieniu Polskich Fajczarzy przemówił Tadeusz Wojtuszkiewicz prezydent BKKF. Jacek Augustyniak z PC Warszawa przygotował własną relację ilustrowaną zdjęciami. Można się z nią zapoznać klikając na link do pliku PDF.
Relacja Jacka Augustyniaka

Wystawa prezentowana jest w jubileuszowym roku 40-lecia istnienia Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie i będzie trwać do 5 maja 2013 r.
Godziny zwiedzania:
poniedziałek, piątek, sobota, niedziela 12.00 – 18.00
wtorek, środa, czwartek 10.00 – 18.00
Ceny biletów: 5 zł, ulgowy 3 zł,
w czwartki wstęp wolny
Adres:
Galeria Azjatycka, ul. Freta 5, Warszawa

Żródła:
– Muzeum Azji i Pacyfiku http://www.muzeumazji.pl
– relacja Jacka Augustyniaka

Bookmark the permalink.